Projekt Małochwieja Małego

Utworzono: piątek, 07 sierpień 2020

Projekt „Nasze podchody do ochrony przyrody-działania ekologiczne mieszkańców Małochwieja Małego” zakończony!
Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo” zakończyło cykl działań ekologicznych projektów mieszkańców Małochwieja Małego „Nasze podchody do ochrony przyrody-działania ekologiczne mieszkańców Małochwieja Małego”, który był realizowany w terminie 01.05.2020 r. – 31.07.2020 r. a dofinansowany z programu Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 4.

Efekty projektu to:
-zagospodarowanie otoczenia Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym poprzez budowę rabat, nasadzenia krzewów, poprawę odwodnienia budynku od strony frontalnej, budowa „zielonej strefy” rekreacji i wypoczynku poprze zakup trzech ławek ogrodowych, stojaka na rowery, żagla przeciwsłonecznego, wodoodpornego, grilla oraz dwóch mikrofonów ze statywami do prowadzenia imprez zewnętrznych. Wszystkie te urządzenia będą służyły mieszkańcom wsi i znajdować się będą w siedzibie Stowarzyszenia, którą jest budynek WDK.

-pokazanie piękna naszych posesji oraz urokliwych miejsc naszej okolicy. Ogłosiliśmy dwa konkursy dla naszych mieszkańców:
1. Konkurs na najpiękniejszą posesję wsi Małochwiej Mały r.2020 pt. „Moja zielona posesja”. Do konkursu zgłoszono 8 posesji, ocenie poddano 7 posesji.

I miejsce zdobyła posesja P. Agnieszki i Marcina Szarków;
II miejsce zdobyła posesja P. Anety i Pawła Szymańskich;
III miejsce zdobyły dwie posesje P. Zofii i Krzysztofa Wójcików oraz P. Barbary Sokół – Patyk.
Wyróżnienia otrzymały posesje P. Elżbiety Sulkowskiej, Lidii i Ryszarda Kyców oraz Teresy i Edwarda Kyców.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe i książki o tematyce ogrodniczej.

2. Konkurs fotograficzny pt. „Wszystkich nas zachwyca piękna okolica” ogłoszono dla mieszkańców wsi gminy Krasnystaw. Uczestnikami konkursu były dzieci i młodzież z Małochwieja Małego i Małochwieja Dużego w liczbie 6 osób. Zwycięzcy konkursu:

I miejsce zdobyła Amelia Kowalczyk z Małochwieja Małego za zdjęcie „Dolina Wojsławki wiosną”;
II miejsce zdobyła Weronika Lubaś za zdjęcie „Zalew w Tuligłowach”;
III miejsce zdobył Jan Berbeć z Małochwieja Małego za zdjęcie „Zalew w Tuligłowach wieczorem”.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Natalia Berbeć z Małochwieja Małego, Wiktoria Marczewska z Małochwieja Dużego i Patrycja Łusiak z Małochwieja Dużego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe w postaci pięknych albumów.

Wystawy pokonkursowe można oglądać do końca sierpnia 2020 r. w WDK w Małochwieju Małym w każdą środę w godz. od 10.30 do 15.00.

Edukacja ekologiczna mieszkańców w trosce o czyste środowisko-polegała na:
- uczuleniu mieszkańców na problemy zagrożeń występujące w środowisku (referat „Jak żyć ekologicznie na wsi” wygłosiła prezes Stowarzyszenia i koordynator projektu P. Maria Kowalczyk);
- opracowane zostały zasady postępowania z odpadami i sposoby segregacji odpadów poprzez wydanie ulotki pt „Nasze rady na odpady”. Ulotkę otrzymają wszyscy właściciele gospodarstw domowych wsi Małochwiej Mały;
-ogłoszone zostały dwa konkursy pokazujące piękno naszej wsi i okolic oraz starania jej mieszkańców w trosce o czyste środowisko;
- dzieci i młodzież pod kierunkiem P. Kornelii Gmiter –instruktora WDK przygotowały scenkę ekologiczną SĄD „Kto zaśmieca nasze otoczenie”, którą zaprezentowały podczas podsumowania projektu. Dzięki projektowi otoczenie WDK stało się estetyczne i zadbane a zakupione urządzenia stanowią namiastkę budowy „zielonej strefy” rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców wsi. Projekt stanowi kolejną oddolną, ciekawą inicjatywę społeczną podjętą na rzecz rozwoju wsi Małochwiej Mały i jej mieszkańców. Dzięki projektowi nasza wieś pięknieje z dnia na dzień a życie w niej staje się przyjemne i przyjazne.
Dziękujemy członkom grupy nieformalnej: P. Pawłowi Szymańskiemu, Piotrowi Miszczakowi i Wojciechowi Kowalczykowi za pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w realizację działań projektowych, członkom Stowarzyszenia, radzie sołeckiej, sołtysowi wsi, przewodniczącej KGW i mieszkańcom wsi. Dziękujemy instytucjom współpracującym; Gminie Krasnystaw, PTTK Krasnystaw, GCK z/s w Siennicy Nadolnej, Powiatowemu Zespołowi Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie oraz  zakładowi fotograficznemu a.studio Andrzej Staroń w Krasnymstawie za pomoc przy realizacji projektu.

Dziękujemy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej za docenienie naszych starań i przyznanie nam środków finansowych z Programu Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 4 na realizację projektu.

 Koordynator Projektu


Maria Kowalczyk

 

 

 

 

Odsłony: 650