naglowna

 11 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym uczczona została 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji pani Maria Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Rodzinne Gniazdo, zaprosiła pana dr Ryszarda Maleszyka, który opowiedział licznie zgromadzonym mieszkańcom Małochwieja o losach ludzi zamieszkujących tereny Krasnegostawu i Małochwieja pod zaborem austriackim. Zgromadzeni goście mogli również posłuchać wierszy o tematyce patriotycznej zaprezentowanych przez panią Marię Kowalczyk, Kornelię Szymańską i Kamilę Gleń, oraz obejrzeć przedstawienie pt. "11 Listopada i Polacy" przygotowane przez dzieci z WDK w Małochwieju Małym pod kierunkiem instruktora Elżbiety Sadowskiej.

 

 

29 października odbyło się Halloween dla dzieci i młodzieży z Krynicy oraz okolic. Zabawa rozpoczęła się przed godziną 16.00.Dzień wcześniej wykonaliśmy lampiony z dyni,które były główną dekoracją. Ponad to ozdobiliśmy ściany drzewami z papieru, wiedźmą oraz nietoperzami które nadały zabawie nieco mroczny charakter. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek,a później wszyscy razem bawiliśmy się przy muzyce. Zabawa zakończyła się po godzinie 19.

 

naglowna

Taką urealnioną wizję spotykania się „ludzi pióra” z terenu krasnostawskiego, a także i o szerszym spektrum w miarę zapotrzebowania, stworzył śp. Mariusz Kargul. Taki paradoks: poeta, człowiek sporej postury i wielkiego serca, animator kultury o niepohamowanej potrzebie jej krzewienia, a co najważniejsze, potrafiący zrobić fantastycznie z niczego wszystko, co zamierzył; lecz „Nocy Poetów” w roku 2013 nie zdołał poprowadzić. Niespodziewanie, niezrozumiale odszedł – zmarł 16.10. 2013 r. w warszawskim szpitalu.

Dyrekcja Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej zorganizowała

pierwsze spotkanie poetów w lutym 2014.

W sobotę, 5-go listopada br. po wcześniejszych rozmowach i przygotowaniach dyr. Doroty Rybczyńskiej i Andrzeja Woźniaka z Marzeną M. Podkościelną oraz Konradem Grocheckim miało miejsce ponowne spotkanie ludzi o twórczej pasji w trzecią rocznicę śmierci „Mańka”. Czas listopadowo-zaduszkowy sprzyja zadumie, wspomnieniom. Przypomniano nazwiska, zdjęcia oraz dorobek poetów, których już nie ma, m.in. St. Bojarczuka, J. N. Kłosowskiego, A. Kicińską, E. F. Cimka, M. Kujawską-Gilowską, R. Schulza, A. Sanna, jak również inicjatora Nocy, Mariusza Kargula. Prezentację multimedialną przygotował Konrad Grochecki oraz Robert Gałan. Spotkanie prowadził z właściwym kunsztem Andrzej Woźniak oraz Marzena M. Podkościelna.

Scenografia Domu Wiejskiego w Widniówce sprzyjała atmosferze takiego wydarzenia; półmrok i blask świec podczas interesującego recitalu Dominiki Dąbrowskiej, piękne brzmienie strun

gitary i głosu Marka Miszczuka - barda chełmskiego, oraz nastrój jaki stworzył pan Leszek Pliszka akordeonowym występem odzwierciedlał się na twarzach zaproszonych gości, którzy licznie przybyli, i jak przyznawali, z niezmierną przyjemnością.

Noc Poetów zgromadziła przedstawicieli Gminy Krasnystaw, Starostwa Powiatowego, sołectwa Widniówka, ludzi piszących, zrzeszonych i niezrzeszonych, z Krasnegostawu i okolic,Widniówki, Siennicy Różanej, Orłowa, Chełma, Łęcznej, Lublina, Nałęczowa, Dęblina, Zamościa i Warszawy. Wieczór, noc, poświęcony sobie czas, wiersze czytane dla Mariusza, uczta dla duszy, uczta dla ciała – zadbano o każdy szczegół.

Dobre życzenie - sobie i wszystkim zainteresowanym kontynuacją tego spotkania – niech Noc Poetów nie pozwoli zapomnieć o Mariuszu Kargulu, o jego pasji, by nikt nie pozostał w zapomnieniu, kto na pamiętanie zasłużył. A poeci „cisi i serca pokornego” winni są pamięć czynną ich poprzednikom.

Marzena M. Podkościelna

 

naglowna

28 października w Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym zorganizowana została zabawa halloweenowa dla dzieci. Dzieci uczestniczące w zabawie przebrane były za czarownice, chochliki, potwory, duchy, wróżki i czarne koty. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prelekcji na temat Wigilii Wszystkich Świętych obchodzonej 31 października. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi halloween, kiedy przywędrowało do Polski i na czym polega. Poznały znaczenie przygotowywanych lampionów z dyni, pamiętając, że w Polsce wszystko co straszy w halloween jest tylko zabawą. Dla uczestników przygotowane zostały również zabawy i konkursy. Na zakończenie wieczoru wszyscy świetnie bawili się tańcząc przy muzyce.

 

naglowna

 

15 października 2016 roku w Żółkiewce odbył się Festiwal „Smaki Jesieni” połączony z Jubileuszem 150 – lecia KGW zorganizowany przez Lokalną Grupę działania Krasnystaw „PLUS”. Była to okazja do rywalizacji kulinarnej, jak również uhonorowania długoletnich działaczek na rzecz KGW . Dyplomy uznania z gminy Krasnystaw otrzymały panie: Czesława Smerdel – Małochwiej Mały, Halina Marucha – Małochwiej Duży, Janina Wiechnik – Krupe, Marianna Podolak – Wincentów. Rozstrzygnięto także Konkurs na „Super Gospodynie” organizowany przez Super Tydzień Chełmski. KGW z Bzitego znalazło się w finałowej dziesiątce, zajmując IV miejsce, otrzymało talon na promocyjny roll-up.
Potrawy regionalne do poczęstunku przygotowało KGW Zakręcie. Były pierogi, pstrąg nadziewany, klops nadziewany, rogaliki i inne pyszności ( wszystko bardzo smaczne, pięknie podane i udekorowane).

Gminę Krasnystaw podczas Festiwalu reprezentowali ;Pani Edyta Gajowiak – Powroźnik – Sekretarz Gminy, Leszek Szeniak – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych oraz Dorota Rybczyńska – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej oraz ponad 50 – cio osobowa delegacja KGW z terenu Gminy Krasnystaw. Na zakończenie uroczystości rozstrzygnięto Konkurs na „ Ciasta i nalewki z owoców jesieni”.
Z gminy Krasnystaw udział w konkursach wzięło 8 Kół.

I miejsce w konkursie „ Nalewki” zajęło KGW z Krynicy, otrzymało bon o wartości 250, zł
II miejsce ( nalewka) przypadło KGW z Jaślikowa i bon o wartości 150, zł

Gratulujemy.

W czasie trwania Festiwalu na scenie odbywały się występy artystyczne, wystąpili m.in. Hetmańscy Sarmaci, Kapela z Gorzkowa, Kapela Cukrowniacy.

 

Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej

zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia:

 

- teatralne w poniedziałki o godz. 16.30

- wokalne: 

poniedziałek godz.13.00 - 19.00 

środa             godz. 14.00 - 18.00 

- rytmiczno - taneczne w czwartki o godz.14.00

- plastyczne w czwartki o godz. 15.00 (młodsza grupa),  godz. 16.30 (starsza grupa) 

- zajęcia Socjoterapeutyczne i Opiekuńczo - Wychowawcze (Świetlica Środowiskowa) od piniedziałku do piątku w godz. 11.00 - 16.00

 

 

gminak

 lgd

 

przedszkolesn 

 

LotLogo 

 

gpgk

Liczba wizyt

Dzisiaj:23
Wczoraj:63
W tygodniu:152
W miesiącu:1166
Ogólnie:84300

23 sierpnia 2017
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com