dsc 6429

GALERIA

W dniu 24 czerwca 2017 r. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krupem odbył się Jarmark Świętojański zorganizowany przez Gminę Krasnystaw, Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej, Stowarzyszenie „ Wspólnie dla Gminy Krasnystaw” pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego.

Na scenie zaprezentowały się dziecięco-młodzieżowe zespoły taneczne Power Dance z GCK w Siennicy Nadolnej, Ballo z MDK w Chełmie, No Name z CK w Siennicy Różanej, Saltatores z SOK w Leśniowicach a także zaśpiewał Klub Solisty z GCK w Siennicy Nadolnej.

Wsród malowniczych ruin Zamku w Krupem można było obejrzeć i posłuchać Kapeli Cukrowniacy, Kapeli Alternatywy 5 z Łopiennika, Kapeli Ludowej z Gorzkowa, Kapeli Ludowej Siennica, Zespołu Turkawka, Zespołu Tańca Ludowego Koral oraz Kapeli Góralskiej Hora.

Podczas imprezy grupa historyczna Sarmata z Sandomierza z dużą dozą humoru zaprezentowała m.in.: pokazy walk, musztrę, pokaz artyleryjski, szlacheckie obozowisko.

O godzinie 22.00 rozpoczęła się część obrzędowa w wykonaniu zespołu tańca jazzowego Ballo z MDK Chełm przygotowanym przez P. Sabinę Englot, której momentem kulminacyjnym było puszczanie wianków na wodzie. Po widowisku obrzędowym, tradycyjnie ogłoszono konkurs „Poszukiwanie kwiatu paproci”. Szczęśliwymi znalazcami kwiatu okazała się grupa młodzieży z Krasnegostawu.

Dużym powodzeniem cieszyła się kuchnia regionalna przygotowana przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bzitego, Krynicy, Krupego, Krupca, Latyczowa, oraz sery ziołowe z Gospodarstwa Ekologicznego Państwa Moniów z Krupego.

Nie zawiedli twórcy ludowi prezentujący swoje prace: P. Teresa Bożko, Lucyna Chuda, Teresa Nowak, Lucyna i Edwarda Pikułowie, Marta Dolepska i Irena Jurkiewicz. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych: kramów z zabawkami, dmuchanych zamków, kucyków oraz malowania buziek.

Tegoroczny Jarmark zakończył się koncertem zespołu LILI.

Patronat medialny nad całą imprezą objęło: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Radio Bon Ton, Nowy Tydzień oraz Super Tydzień Chełmski.

twrczo zakrceni

 

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Krasnystaw Plus” zaprasza w dniach od 29 czerwca do 2 lipca 2017 r do Krasnegostawu na IV Festiwal Twórczo Zakręconych. Festiwal jest imprezą hobbystyczną skierowaną do wszystkich, którzy kochają rękodzieło a także lokalne smaki.

Ludzie zafascynowani rękodziełem podczas warsztatów uczą się nowych technik, wymieniają doświadczenia, poznają nowości z branży a także  nawiązują nowe kontakty. Festiwal to również miejsce do zrobienia zakupów, poznania nowych trendów a także posmakowania lokalnych potraw oraz poznania tradycji Lubelszczyzny. Uczestnikami Festiwalu są  osoby, które do Krasnegostawu przyjeżdżają z całej Polski oraz Ukrainy.

W programie Festiwalu w dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2017 r przewidziano warsztaty dla dorosłych i dla dzieci z różnych technik rękodzieła, które poprowadzą znani twórcy i artyści oraz pokazy starych technik rękodzielniczych. Uczestnicy będą mieli szansę na zapoznanie się z technikami min. Steampunk, Shabby/vintage, Sospesso na drewnie, Frottage i patynowanie rustykalnym woskiem, Kanzashi: kwiaty, broszka, Decoupage na świecznikach, Filcowanie na tkaninie, Patchwork od A do Z, Warsztaty kaletnicze, Sutasz, Zimna Porcelana, Haft matematyczny, Bransoletka - Ścieg peyote, Tkanie wełną – mitenki, Haft koralikowy, Bawełniane anioły, Tkanie wełną – czapka, Bransoletka – ścieg Petersburski, Mydełka, Scrapbooking kartka, Formy ażurowe - PTAK", Koronka pętelkowa.

Nowością  tegorocznych warsztatów są techniki: Zimna Porcelana, Lalki Waldorfskie,  Powertex- Anioł w technice Powertex – postać stojąca, Garncarstwo, Amikurumi - ptaszek z bajki "Angry Birds" i bezpłatne warsztaty kulinarne:  Przygotowanie potraw regionalnych województwa lubelskiego.

W ramach Festiwalu zapraszamy na Kiermasz Produktu Lokalnego i Rękodzieła oraz stoiska z akcesoriami do tworzenia rękodzieła, gdzie będzie można obejrzeć oraz kupić prace zaproszonych artystów rękodzielników, uczestników i partnerów Festiwalu oraz materiały od dystrybutorów i firm zajmujących się rękodziełem. W programie festiwalu nie zabraknie także wystawy malarskiej artystów plastyków, występów teatru, zespołów folkowych i ludowych,  zabaw dla dzieci oraz degustacji tradycyjnych potraw regionalnych.

dsc 6262

GALERIA

W dniach 1-3 czerwca 2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności „Warsaw Food Expo”. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, ponieważ termin targów zbiegał się z zakończeniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Z naszego regionu w Targach Żywności na zaproszenie Fundacji 150-Lat KGW udział wzięły Gmina Fajsławice i Gmina Krasnystaw, którą reprezentowali Zastępca Wójta Pan Tomasz Barczuk, Sekretarz Pani Edyta Gajowiak-Powroźnik i Dyrektor GCK z Siennicy Nadolnej Pani Dorota Rybczyńska. Swoje produkty zaprezentowały KGW z Bzitego, KGW z Małochwieja Małego wraz ze Stowarzyszeniem mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”, Dorota i Jerzy Moń - Gospodarstwo Ekologiczne z Krupego (produkcja serów).  Na stoiskach znalazły się potrawy regionalne, lokalne i tradycyjne min.: pierogi z kapustą, gryczak, makowiec, bigos krasnostawski „Cygan”, pasztet, chleb ze smalcem, sery, nalewka wiśniowa, gołąbki z młodej kapusty i wiele innych a także wpisane na listę MRiRW z Fajsławic (tymianek, pierogi z czerwoną fasolą), z gminy Krasnystaw sery ziołowe z Gospodarstwa Ekologicznego Państwa Moń. Możliwa była degustacja wystawionych produktów. Podczas Targów przy stoisku przygrywała Kapela „Cukrowniacy”.

  img 1452

GALERIA

Każde dziecko czeka z niecierpliwością na Dzień Dziecka. W tym wyjątkowym dniu nie może zabraknąć zabawy i uśmiechu. Z tej okazji w Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym zorganizowane zostały przez instruktora konkursy, zabawy i zawody sprawnościowe dla najmłodszych. Podczas czterogodzinnej zabawy dzieci wzięły udział w zawodach sportowo – rekreacyjnych, zabawach tanecznych, konkursach zadaniowych, grały w kręgle i kalambury. Największą atrakcją okazały się zabawy z chustą integracyjną. Za świetną zabawę w miłej atmosferze wszystkie dzieci otrzymały nagrody niespodzianki ufundowane przez Stowarzyszenie ,,Rodzinne gniazdo” z Małochwieja Małego.

img 7255

GALERIA

Potrafimy ! - malujemy  na  szkle

W naszej świetlicy przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennicy Nadolnej pani Teresa Nowak przeprowadziła warsztaty malowania na szkle. W ciągu kilku spotkań uczestnicy wykonali ciekawe prace. Mimo obaw dzieci, że nie podołają wyzwaniu, ich żmudne wysiłki dały przepiękny efekt.

Wystawa prac od 26 maja 2017 r.  Zapraszamy do obejrzenia.

ddk

W piątek 19 maja  2017 r. w Rudniku odbył się Dzień Pracownika i Działacza Kultury Powiatu Krasnostawskiego. W czasie uroczystości nastąpiło rozstrzygniecie XIV edycji Powiatowego Konkursu Kultura 2017. Konkurs objęty był patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Laureatów wyłoniła kapituła Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie pod kierownictwem  Pana Artura Sępocha Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

W tegorocznej edycji do finału konkursu z gminy Krasnystaw zostały nominowane  dwie osoby:

- Pani Krystyna Kobylańska nominowana w kategorii Animator Kultury 2016

- Pan Andrzej Woźniak nominowany w kategorii Senior Kultury 2016

Laureatem  nagrody w kategorii Animator Kultury 2016 została Pani Krystyna Kobylańska  

Liczba wizyt

Dzisiaj:37
Wczoraj:43
W tygodniu:146
W miesiącu:1388
Ogólnie:81760

28 czerwiec 2017

 

gminak

 lgd

 

przedszkolesn 

 

LotLogo 

 

gpgk 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com