Kapela Cukrowniacy

Utworzono: środa, 14 listopad 2018

Kapela ludowa „Cukrowniacy” powstała 12 października 1987 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej. Założycielem i kierownikiem muzycznym kapeli jest pan Ryszard Król, były pracownik Cukrowni Krasnystaw.
Kapela została utworzona wraz z Zespołem Pieśni i Tańca o tej samej nazwie. Po wygaśnięciu działalności tego 50 osobowego zespołu tanecznego, kapela „Cukrowniacy” samodzielnie kontynuuje działalność artystyczną popularyzującą folklor i zwyczaje okolic Krasnegostawu.
Ścisła współpraca gminy Krasnystaw, GOK i obecnie Gminnego Centrum Kultury z Cukrownią Krasnystaw /rodzicami chrzestnymi zespołu „Cukrowniacy” są: ówczesny dyrektor Cukrowni Jan Bąk i sekretarz Urzędu Gminy Wanda Kamecka / pozwalała i pozwala na efektywną promocję Cukrowni Krasnystaw. Do dzisiaj wiele imprez organizowanych dla pracowników Cukrowni i plantatorów uświetniają występy Kapeli.
W swoim repertuarze „Cukrowniacy” grają żywą, wesołą, pełną temperamentu i uroku muzykę ludową z regionów: lubelskiego, rzeszowskiego, mazowieckiego i innych.
Systematyczne spotkania sprawiają, że jej repertuar jest ciągle wzbogacany o nowe piosenki i utwory muzyczne. Kapela ma na swoim koncie około czterystu koncertów w kraju i za granicami.
Zespół wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przeglądach piosenki ludowej. Jest laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedburzu (1998, 2012), Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim (2009) oraz wielokrotnym laureatem Regionalnego Przeglądu Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu (w latach 1998 – 2014 co najmniej siedem pierwszych nagród).
Kapela „Cukrowniacy” uhonorowana została również nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubelskiego w 2010 roku, natomiast w 2014 otrzymała tytuł Zespołu Roku Powiatu Krasnostawskiego.
„Cukrowniacy” chętnie grają i śpiewają, ciesząc się dużą sympatią miejscowej społeczności i nie tylko, zdobywając tym samym coraz większą rzeszę wielbicieli.

Dyplomy

GALERIA

Odsłony: 1177