Anna Krzyżanowska

Utworzono: czwartek, 26 marzec 2020

Anna Krzyżanowska: urodzona w 1981 r. w Krasnymstawie.
Zamieszkała w Widniówce. Zajmuje się: hafciarstwem, plastyką obrzędową i zdobniczą.
Członkini :Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubu Twórców Ludowych w Krasnymstawie, którego jest wiceprezesem.
Tworzy od młodych lat, pasją zaraziła się od swojej babci która haftowała, robiła na szydełku oraz malowała pisanki. Pierwsze próby malowania pisanek pojawiły się w wieku 14 lat, haftu w wieku około 16 lat. Nawiązuje ponawiązuje do tradycyjnych wzorów i technik wykonania, korzysta jedynie z surowców naturalnych: zioła , trawy, kwiaty, trzcina czy bazie. Pisanki tworzy metodą batikową, wykorzystując wosk z własnej pasieki oraz naturalne barwniki. Prowadzi warsztaty z tworzenia palm, pisanek, pająków , pająków ze słomy, wiedzę też przekazuje swoim dzieciom.
Prace eksponuje na wystawach i kiermaszach w KDK, a także podczas Dni Krasnegostawu, Majówek z Karpiem. Uczestniczyła również w kiermaszach w Chełmie, Lublinie, Włodawie, Trawnikach czy Pawłowie.
Współpracuje z GCK w Krasnymstawie z/s Siennicy Nadolnej, OSK w Żółkiewce, szkołami podstawowymi: w Siennicy Nadolnej, Żółkiewce, Siennicy Różanej, Krasnymstawie nr.3 na Krakowskim Przedmieściu oraz Dworem Kultury Wierzbica.
W 2018 roku pod jej kierunkiem powstała szopka bożonarodzeniowa biorąca udział w konkursie archidiecezjalnym zorganizowanym przez akcję katolicką przy parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach.
Zdobyła szereg nagród i wyróżnień, np. w konkursie na sztukę ludową organizowanym w ramach Przeglądów Twórczości Ludowej w kategorii palma zdobyła wyróżnienie (2013), II nagrodę (2015) i III nagrodę (2017) w kategorii pisanka otrzymała wyróżnienia w latach 2015 -2019. Ponadto w I Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną w 2019 r. jej pisanka zajęła III miejsce w kategorii pisanka tradycyjna.

 

Poniżej prezentujemy Państwu prace wykonane techniką amigurumi.
Amigurumi jest japońską sztuką szydełkowania zabawek, zwykle zwierząt, często także postaci z gier, filmów anime lub przedmiotów z ludzkimi cechami.
Zabawki wykonane są z bardzo miękkiej i przyjemnej w dotyku włóczki. Są idealną przytulanką dla dzieci.
Prezentujemy też inne prace Pani Ani (wianek na drzwi, oraz kosz z kwiatami wykonanymi z krepiny).

 

 

Odsłony: 740